kobi kredisi
Ekonomi

Kobilere Kredi Müjdesi! Ekonomi Değer Kredisi Geliyor

Ekonomi ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak geçtiğimiz ay Kobileri yakından ilgilendiren ekonomi ivme paketini açıklamıştı. Bu paketten sonra Kobilere bir müjde daha verildi. Ekonomi değer kredisi adı verilen yeni kredi paketi ile binlerce kobiye kredi desteği verilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve 12 bankanın da katılımıyla yaklaşık 25 milyar liralık destek sağlanacak.

Açıklanan yeni kredi paketi de ivme paketine benzer olarak enflasyona bağlı olacak. Şayet TÜFE’de düşüş olursa kredi maliyeti de düşecek. Ekonomi Değer Kredisi adı verilen bu yeni paketle piyasanın büyük oranda rahatlaması bekleniyor.

Bu kredi paketinden önce Kobi Değer Kredisi, Kobi Değer Kredisi-2 ve İvme Kredisi paketleri açıklanmıştı. Yeni paket ise özellikle istihdama ve sanayideki gelişime önemli katkı sağlayacak.

Sıradaki Haberi Oku  İmamoğlundan deniz ulaşımı müjdesi: Beylikdüzü- Kartal arası 1 saat 15 dakika olacak

Kredi KGF teminatlı olacak

Önceki kredi paketlerinde olduğu gibi bu paket de Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli olacak ve Kredi Garanti Fonundan teminat sağlanacak. Bu kredi paketi diğerlerinden farklı olarak istihdama katkı sağlanması amacı ile Kobi ve Kobi dışı tüm işletmeleri kapsayacak.

12 banka tarafından sunulacak bu kredi paketinde faiz enflasyona endeksli olacak. Bu doğrultuda enflasyonun da düşeceği göz önünde bulundurulduğunda işletmelerin maliyetleri de azalmış olacak. Kredi paketi kapsamında ödeme seçenekleri ise şöyle olacak;

  • 6 ay anapara ödemesi olmayan kredi paketinde 36 ay krediler için Tüfe+4,
  • 6 ay geri ödemesiz ve 48 aylık kredilerde ise Tüfe+4,5 olarak uygulanacak.

6 ayda bir enflasyon oranında güncelleme olacak

Sıradaki Haberi Oku  TİM ve TİM Başkanı İsmail Güllenin sosyal medya hesapları çalındı

Krediye uygulanacak faiz oranı kredi veriliş tarihindeki TÜFE Yakutiye escort yani enflasyon oranlarına göre hesap edilecek. 6 ayda bir enflasyon verileri güncellenecek ve TÜFE kredi tarihine göre düştüyse taksit tutarları ile toplam ödenecek tutarlar da güncellenecek.

Bu paket kapsamında işletmelere 5 milyon ile 50 milyon lira arasında kredi kullandırılacak. Pakete destek veren bankalar ise şu şekilde: Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Halk Bank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıf Bank, Akbank, QNB Finansbank, Deniz Bank, TEB, Şeker Bank, Eximbank.