Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğanın isteği üzerine Trump, Halkbanka yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesi için talimat verdi

ABD medyasında çıkan bir habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’a ABD yaptırımları ve Halkbank hakkındaki endişelerini dile getirdi. Trump ise Türkiye’nin endişeleri doğrultusunda Hazine Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına talimat verdi.

Amerikan The Hill’in, Demokrat bir senatöre dayandırdığı haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ‘a Halkbank ile ilgili endişelerini dile getirdi.

İKİ BAKANLIĞA HALKBANK TALİMATI

Erdoğan’ın endişelerineveren ABD Başkanı Trump harekete geçerek ekibi ve Hazine Bakanlığını bu konuda bilgilendirdi. İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank için Trump’ın Adalet Bakanlığı’na dabir bilgilendirme yaptığı iddia edildi.

ERDOĞAN İLE TRUMP’IN İYİ İLİŞKİLERİ SONUÇ VERDİ

Haberde, Trump’ın Türkiye’ye karşı Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle uyguladığı yaptırımlara Halkbank’ınedilmemesine gerekçe olarak Türkiye’nin yaptığı lobi faaliyetlerinin yanıErdoğan ile Trump arasındaki sıcakgösterildi. Trump’ın Halkbank’a yönelik olası yaptırımın etkilerinin araştırılması için de talimat verdiği belirtildi.

Sıradaki Haberi Oku  Paykasa Al

GEÇTİĞİMİZ YIL DA HALKBANK KONUSU GÖRÜŞÜLDÜ

Bloomberg News, Ekim ayındaki haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Halkbank’a suçlamada bulunulmaması için ABD Başkanı Trump’a girişimlerde bulunduğunu belirtmişti. Trump ise, Erdoğanla Nisan ayında yaptıkları bir telefon görüşmesinin ardından Mnuchin ve Başsavcı William Barr’ı konuyu incelemeleri için görevlendirdi. Bu çağrının ardından Halkbank’a karşı birkaç ay boyunca bir işlem yapılmamış ve daha sonra ABD’li savcılar, ABD’nin İran’a yönelik ambargosunun delinmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunmuşlardı.

NE OLMUŞTU?

ABD’de Manhattan’daki federal savcılar “İran’a yönelik yaptırımların delinmesi,para aklama ve dolandırıcılık” suçlamalarıyla Halkbank hakkında iddianame hazırlamıştı.

İddianamede “Halkbank’ın üst yönetimi yüksek düzeyli Türk hükümeti yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu” ifadeleri kullanılmıştı. ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Halkbank’ın davasına ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Richard M. Berman bakacağı belirtilmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Gaz miktarı 6 milyar metreküpe çıkarılacak! TANAP, Avrupaya bağlanıyor

SAVCI AÇIKLAMA YAPTI

ABD savcısı Geoffrey S. Berman “Etkin, adil ve kamuyagörülen Halkbank Genel Müdürü’nün davasında jüri, Ocak 2018’de mahkumiyet kararı verdi, Halkbank’ın üst seviyeli yönetiminin ulusun İran rejimine karşı yaptırımlarını delen utanmaz tertibeolduğunu gösterdi. Bugünkü iddianamede öne sürüldüğü üzere Halkbank’ın milyarlarca dolar değerindeki İran petrol gelirinin yasadışı hareketine sistemik katılımı kıdemli banka yetkilileri tarafından tasarlandı ve uygulandı. Bankanın küstah yönetimi, bu tertibi geliştirmek ve korumak için milyonlarca dolar rüşvetüst düzey Türk devlet yetkilileri tarafından desteklendi ve korundu. Halkbank artık bir Amerikan mahkemesinevermek zorunda kalacak” demişti.

Haber Videosu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine Trump, Halkbank’a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesi için talimat verdi

Sıradaki Haberi Oku  Türk finans sektörünün öncü kuruluşları JCR Avrasyanın çoğunluk hissesini aldı