Ekonomi

Başkan ne yaptı eleştirilerine Ekrem İmamoğlu madde madde yanıt verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV’de Fatih Altaylı‘nın sunduğu Teke Tek programınaoldu. Burada 23 Haziran sonrası kendisine yönelik “İmamoğlu ne yaptı” eleştirileri soruldu. Bu konuda eleştirilereveren İmamoğlu, “Birincisi en başta bir idari sistem devrimi yapıyoruz biz. Sadece 1.7 milyarlık lüzumsuz kamulaştırma bedellerini bertaraf ettik. 100 bine yakın çocuğumuzasütü dağıtıyoruz. 30 bin üniversite öğrencisine burs veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı’nın “Siz çok iddialı bir başkan profili ortaya koyunca beklenti büyük. Diyorlar ki, ‘Ekrem Bey geldi de şukadar ne yaptı?’ Kimse ‘5 aya kadar ne yapılır?’ deniyor. Başkan ne yaptınız bugüne kadar?” sorusuna madde maddeveren İmamoğlu şöyle konuştu:

“100 BİN ÇOCUĞA SÜT DAĞITIYORUZ”

Birincisi en başta bir idari sistem devrimi yapıyoruz biz. Liyakatiyle bu sürece hizmet eden kişiliklerin, hiç kimse benim ahbabım, çavuşum değil. İdari düzenin değişimiyle ilgiliahlakı,yönetimi düzeninin gerçek manasına kavuştuğu sürecin temellerini atıyoruz. Bütçe disiplinini gerçekleştiriyoruz. Cari açığı çokanlamdadisipline ediyoruz. Sadece 1.7 milyarlık lüzumsuz kamulaştırma bedellerini bertaraf ettik. Herhangi araziyle ilgili kamulaştırma konusunda ihtiyacı olmaksızın karar almış. Böyle başlanan süreci durdurduk. İsraf ve tasarruf diye iki kalemi önceledik. İsrafın bizi nereye getirdiğini 23 Haziran’da bütün topluma verileriyle açıklayacağız. Halk sunumu yapacağız. 100 bine yakın çocuğumuzasütü dağıtıyoruz.

Sıradaki Haberi Oku  Trump, bir kez daha S-400 konusunda Türkiyeye destek verdi

30 BİN ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİYE BURS VERİYORUZ

Bunun dışında saat 22.00’da bütün gençlerime adil bir şekilde uzun bir süre sonra İBB öğrencilere destek yardımı yapıyor. Buna burs da diyebiliriz. Üç taksitle ödeyeceğiz. saat 22.00’da gençlerimiz listede isimlerini görebilecekler.

“150 KREŞ ÇALIŞMAMIZI BAŞLATTIK”

150 mahalleye 150 kreş çalışmamızı başlattık. Sahada 22 kreşimizin inşası devam ediyor. Kemerburgaz’daki Kent Ormanı’nı hayata geçirdik. Biz artık oraya insanları taşıyacağız. Milli bayramlarda halkımız ücretsiz otobüse biniyor.

24 SAAT ULAŞIM

Haftasonlarında 24 saat ulaşımı sağladık. (Yetersiz diye şikayetler geliyor?) Marmaray’ı ikna etmeye çalışıyoruz. Otobüs sayısını, metrobüs hattıylabazı hatları da geliştirme kararı aldık. Yıllar sonra ilkİstanbul’dabayram kullandı. 0-4 yaş arası çocukların annelerine ücretsiz ulaşım yazışmaları yapıldı, Meclis’in gündeminde.

“8 METRO PROJESİ DURMUŞTU,BAŞLATTIK”

8 metro projesi durmuştu, ulaşım fiyatlarıyla ilgili birindirimi yapıldı, bizim sayemizde oldu.

SU ZAMMI AÇIKLAMASI

Toplumun suyla ilgili hassasiyeti var, ekmekle olduğu gibi. Zarar etmemize rağmen Türkiye’nin en düşük fiyatlı ekmek satışını yapıyoruz. Şubat-Mart’ta dedik ki suyun fiyatını dengelememiz gerek. Ama yanlış bir indirim yapıldığını düşünüyoruz. Yarın İSKİ Genel Kurulu’nda bu tartışılacak. Suyu az kullananlar indirimden az faydalandı, çok kullananlar yüksek oranda indirimden yüksek oranda faydalandılar. İSKİ’nin bütçesininoranı enerjiye gidiyor. Hiçbir zammın kaynağı İBB olamaz. Böyle bir ortamda 2020’yi konuşuyoruz, 2020 Aralık’ına kadar olacak zammı konuşuyoruz. Konuştuğumuz zam yüzde 20bu rakam belki yarın farklı olacak. Bu zam olmadan İSKİ yatırım yapamaz, çalışamaz. Türkiye’de akaryakıta zam olmasın biz de yapmayalım. Biz bu indirimi önümüzdeki 5boyunca yapacağız demedik ki. Su zammı çok normal bir zamdır. Talep edilen zammın altında bir orandır. Zam yapmıyoruz demek, Türkiye gerçeklerine aykırı.

Sıradaki Haberi Oku  Yapımı 2 yıldır duran Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattında çalışmalar yeniden başladı

“YILLAR SONRA İSTANBUL MİLLİ BAYRAM KUTLADI”

Kusura bakmasınlaryıllar sonra İstanbulbayram kutladı. Cumhuriyet Bayramını kutladı. Omuz omuza, kolkola, eğlenerek, coşkuyla, bayraklarını sallayarak, türküsünü söyleyerek.

YENİKAPI’DA SERGİLENEN ARAÇLAR

İsrafın küçüğü büyüğü olmaz. İsraf israftır. 1250 araç az mı? İsraf haramdır. 6 Haziranla 23 Haziran arası o lüks araçların nasıl değiştirildiğini biliyoruz. 1250 araçtan Yenikapı’da sergilenen 700’dü, 500’ü iade edildi. TEM ve E-5 arasındaki süslemelere yıllık 120 milyon lira harcanıyor. (Yeni araç alımı) Süt dağıtımı için 60 araç ihalesi yapıldı. 60 araç alındı. Ama partililere dağıtmak için beş ilaç daha alınmadı.

İBB’DEKİ İŞTEN ÇIKARMALAR

Biz iş olsun diye adam çıkarmaya gelmedik. İBB’de işini layıkıyla yapan herkese emeğinin karşılığını verme sözümüz var. Yaklaşık 1400 kişiyi şundan çıkardık. İki seçim arası alınan insan sayısı. Bunun içinde 31 Mart’tan bir ay önce alınan insanlarla, projesi bitenler de var. Emekli olan, kendisi ayrılanlarlagüncel rakam 3800 kişi. Bunların dışında kalanlar orada çalışan insanlar. Biz akşamdan sabaha “şu şu şunu çıkar” diyecek birdeğiliz. 50 kadın İSPARK görevlisi aldık. Nasıl alındığını gidip sorsunlar, mülakatları, sınavları tümüyle şeffaf. Hiçbir şekilde siyasi tabanlı biryok artık İstanbul’da. Şutoplumun endüşmanı partizanlık. ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ben partizanlığı söküp atacağım’ demiştim, bunu yapıyorum şimdi de.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğandan vatandaşa çağrı: Doları bırakın, TLye geçin

“ENGELLENİYOR MU?” SORUSUNA YANIT

39 ilçenin belediye başkanı seçildi, ben de İBB Başkanıyım. 39 ilçe başkanı benim İstanbul’daki enyardımcım. 5boyunca bana yapılanların tekini onlara yapmayacak. 10 bölge masası kurduk. Ayrıca ben tüm belediyeleri geziyorum, sorunları konuşuyor çözüm arıyoruz. Engellemelere gelince… 11 Eylül’de davetli olarak Beştepe’ye çıktık. 30 Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile buluştuk. Söz aldım, hazırlanacaktaslağına hepkatkı sunmak istediğimizi, komisyon kurmak istediğimizi söyledim. Cumhurbaşkanı kabul etti. Ama 77 günde yapılanşey WhatsApp grubu oldu.

Haber Videosu: “Başkan ne yaptı” eleştirilerine Ekrem İmamoğlu madde maddeverdi