Ekonomi

Asırlık plaklara hayat veriyor

İlkfilmlerde gördüğü ve dinlediği plakları tarihin tozlu raflarından indirerek yenidenveren 36 yaşındaki Vural Taşkın, Bandırma’da açtığı iş yerinde hem plak meraklılarına hitap ediyor hem de yıllaraokuyan plakçalar, gramofon ve radyolarıederek yenidenveriyor. İş yerinde 1980’li yıllarda kullanılan çeşitli mikrofonlar, amfiler ve bunlara ait parçalara da yer veren Taşkın, plaklara olan merakını ve tarihten günümüze kadar uzanan yolculuğunu anlattı.

“BABAMIN PLAKLARIYLA FRİZBİ GİBİ OYNARDIM”

İş yerinde yerli ve yabancı birçok sanatçının yanıher tarzdan müziklerin olduğu plaklara yer veren Taşkın, şunları söyledi:

“İlkplağı filmlerde gördüm ve dinledim. Çok ilgimi çekti. O dönemde yaklaşık 20öncesinde babamın plakları vardı. Birkaçdinledikten sonra çocuk aklımızla onlarla frizbi gibi oynardım. Geri gelir, kırılırdı. Çok kıymetini bilmedik. Sonra birkaç yerde bunları dinleyen insanları görünce merak etmeye başladım. Çalıştığım iş yerinden aldığım ücretle makul bir plakçalar satın aldım. Birkaç plak buldum. Bit pazarlarını dolaşmaya başladım. İsmine, hangi tarz, hangi müzik olduğuna bakmadan plaklar satın aldım. O dönemleri yaşamaya merak saldım. Onun verdiği heyecanla belli bir noktaya geldim ve elimde plak arşivim oluştu.

Sıradaki Haberi Oku  Son dakika: Vakıflar Bankasının yüzde 58,5 oranındaki hissesi Hazineye devredildi

“KISA ZAMAN İÇİNDE SATIŞA BAŞLAYACAĞIM”

Sonraki yıllarda yavaş yavaş gelişen teknoloji ileplakların unutulduğunu ve yeni neslin plaklarla ilgili bilgisi olmadığınıettim. Kendime bir altyapı oluşturmak adına elimdeki plak ve pikaplarla neresi arıza yapabilir, hangi parça nereden temin edilebilir araştırmak için Adana, İstanbul ve İzmir’i dolaştım. İş yeriminyanında olan bir dükkan boştu. Evde atıl durumda bulunan plak ve plakçalarları bu dükkana getirdim. Şu anda satış yapmıyorumkısaiçinde başlayacağım. Plaklara meraklı insanlar buraya gelerek istedikleri plağı dinleyip,edipsatın alabilecekler. İnternetten satın almak gibi değil, dinleyipedip öyle satın alabilecekler. Tabi dönem baskı için mümkün değil. Dönem baskılarının açılmamışlarını bulmak mümkün değil. Ama yeni baskılar dönem baskılarının kopyaları olduğu için birebir aynı kaliteyi yakalayamazsak da insanlar burada plaklardan hangisini beğenirse, elimde olmasa bile bir kaç gün içinde temin edebilirim”

Sıradaki Haberi Oku  2500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

ESKİ MİKROFONLARDAN, AMFİLERE BİRÇOK TARİHİ CİHAZ MEVCUT

Eski plak ve plakçalarların yanıiş yerinde 1980’li yıllarda kullanılan bazı mikrofon, kayıt cihazları,amfilerine de yer veren Vural Taşkın, “Günümüzde gençlerin çok az bildikleri ve şu anda televizyonlarda izlediğimiz filmlerin bir zamanlar yer aldığı video kasetler, mikrofonlar, 1980’li yıllardaçalanların ses ayarlarını yapmakta kullandığı amfiler de iş yerimizde mevcut. Günümüzde birçok eski radyo bugün radyoların yayın yaptığı FM bantlarına sahip olmadığı için çalışmıyor zannedilerek bir köşeye atılmış vaziyette. İş yerimizde de bunlara ait birçokradyo var” diye konuştu.

Kaynak: İHA