Ekonomi

Appleın açığını bulan genç, 220 bin dolarlık teklifi reddetti

Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan ve oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yaparken Apple‘ın sistem açığınıedip 300 TL ile ödüllendirilen 19 yaşındaki Hüseyin Çoban, Apple’ın bir açığını daha buldu. Çoban, buiçin Apple’ınettiği 220 bin doları (1 milyon 262 bin TL) az buldu.

ÜNLÜLERİN FOROĞRAFLARINA ULAŞTI

Hüseyin Çoban, Apple model cep telefonu kullanan ünlülerin iCloude (bulut denilen depolama alanı) hesaplarına girerek, tüm fotoğraflarına ve uygulamalarına ulaştı. Bunun üzerine şirket yetkilileri ile temasa geçen Çoban, kendisineedilen 220 bin doları az buldu.

“VERECEKLERİ PARAYI AZ BULDUM”

“Türkiye’deki ünlülerin çoğu Apple marka cep telefonu kullanıyor. Bulduğum bu açıkta, ünlülerin hesaplarına girerek iCloude şifreleriyle fotoğraflarına kadar erişebiliyorum. Bu açıkla ilgili Apple ile iletişime geçtim. Bana elektronik posta ve telefon yoluyla bu açığı kademeli bir şekilde anlatmamı istediler. Ancak, karşılığında ödül olarak verecekleri parayı az buldum. Açığı söylemedim. Bunu duyan bazıniyetli kişiler benimle iletişime geçti. Açığı söylemem halinde bana Apple’ınettiği paranın 5 katını vereceklerini söyledilerben bu açığı başkasına vermeyi düşünmüyorum. Çünkü aralarında ülkemizden de çok sayıda ünlü var. Bu kişilerin Apple hesaplarına erişebilirler. Daha sonra da onların fotoğraflarınıamaçla sosyal medyada yayabilirler. Kötü niyetli kişilere bu açığı asla söylemeyeceğim. Bu tür açıkları, benden başka bulanlar da var. Onlar da bu alanlarda oldukça başarılılar. Ben de onların ekibinde olmayı düşünüyordumsonuçta herkes ayrı çalışıyor. Yazılım hataları her şeyde oluyor. Önemli olan bunları bulabilmek.”

Sıradaki Haberi Oku  İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand: Türkiyede Fars diline ilgi, İrandan daha fazla

DAHA ÖNCE DE BULMUŞTU

Didim’de açıkokuyan Hüseyin Çoban, aylar önce de Apple’ın bir açığını bulmuştu. Çoban, oynadığı mobil oyunda satın alma işlemi yapabilmesi için Apple hesabına bakiye yükledi. Çoban, satın alma işlemi sırasında yaşanansonrasında sistemdeki açığıetti.

Çoban, bulduğu açığı bildirdiği Apple tarafından 300 TL ile ödüllendirildi. Apple attığı elektronik posta ile teşekkür de etti.

Kaynak: DHA