Ekonomi

Alman otomotiv üreticisi Daimler, 10 bin kişiyi işten çıkaracak

Alman otomotiv üreticisi Daimler, 2022’ye kadar en az 10 bin kişinin işinevereceğini duyurdu.

Şirketin, 14 Ekim’de, 2022 yılına kadar 1 milyar avro tasarruf yapabilmek içinçıkarmayı planladığını bildirmesinden ardından Daimler İnsan Kaynakları Yöneticisi Wilfried Porth, işten çıkartılacaksayısı konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dünya genelindekisayı beş basamaklı olacak.” dedi.

İDARİ YÖNETİM İŞLERİNDE YÜZDE 10 KESİNTİ OLACAK

Porth, Daimler’in personel masraflarında 1,4 milyar avro tasarruf yapmayı hedeflediğini belirterek, idariişlerinde de yüzde 10 kesinti olacağını kaydetti.

Daimler tarafından yapılan açıklamada ise, “otomotiv endüstrisi, tarihinin endönüşümünün ortasında” ifadeleri kullanılarak sıfır karbon emisyon hareketliliğininyatırımlar gerektirdiği vurgulandı.

BREXİT BELİRSİZLİĞİ DE ETKİLEDİ

14 Ekim’de yapılan Daimler açıklamasında, gittikçe artan hibrit ve elektrikli araçların, Mercedes-Benz’ın satış getirisiniyönde etkileyecek maliyet artışlarına yol açtığı hatırlatılmış ayrıca karbon emisyonunun azaltılması ve otomotiv endüstrisinin dönüşümünün şirketin karlılığını etkilediği kaydedilmişti.

Sıradaki Haberi Oku  Morgan Stanleyde TLde yanlış işlem 140 milyon dolar zarara neden oldu

Almanendüstrisi, ABD-Çin ticaret ihtilaflarının ve Brexit belirsizliğinin etkisiyle beklenenden dahabir büyüme ile karşı karşıya kalırken, elektrikli ve otonom araçlara yapılanyatırımlar da şirketlerin karlılığını azaltıyor.

Daimlerin açıklamasının, Almanya’da Volkswagen grubuna bağlı otomotiv üreticisi Audi’nin, kemer sıkma politikası çerçevesinde 2025’e kadar 9 bin 500 iş pozisyonunun iptal edileceğini açıklamasından sonra gelmesi dikkati çekti.

10 YIL İÇİNDE 250 BİN POZİSYON İPTAL EDİLECEK

Son dönemde kapsamlı bir teknolojik dönüşüm içinde olan otomotiv sektöründe iş pozisyonlarının iptal edilmesi dikkati çekiyor. Uzmanlar, içten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçildiğini belirterek, elektrikli motorların petrol ile çalışan motorlara göre daha az parça bulundurduğundan daha az işçiyeduyulduğunu dile getiriyor.

Otomobil sektörü uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer’e göre 800 bin istihdam sağlayan Alman otomotiv sektörüoniçinde 250 bin pozisyonu iptal edecek ve 125 yeni pozisyon oluşturacak.

Sıradaki Haberi Oku  Fabrikadaki işçiler, Erdoğanın tanıttığı halıyı 9 ay 24 saat çalışarak dokudu

Alman İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü tarafından geçenyapılan çalışmaya göre de dünyanın önde gelenüreticisi ülkelerinden Almanya’da, yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş sürecinde 2035’e kadar 114 binişinden olacak ve ülkedegelirin yüzde 0,6’sınagelen 20 milyar avroluk ekonomik kayıp yaşanacak.

Kaynak: AA