Ekonomi

AK Parti yasa teklifi hazırladı: Askeri gazino ve sosyal tesislerin özel şirketlere kiralanması gündemde

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) elindeki Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine tepkiler devam ederken şimdi de askerin kullandığı gazinolar ve sosyal tesislerin özel şirketlere kiralanması gündemde.

AK Parti milletvekilleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik personelinin askeri eğitim ve dinlenme amacıyla kullandığı kışlaların içinde ya da dışındaki sosyal tesislerin, gazinoların, vardiya yatakhanelerinin ve özel donanımlı eğitim merkezlerinin özel şirketlere kiralanması içinteklifi hazırladı. Teklif, muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen İçişleri Komisyonu’ndan geçti ve Meclis Genel Kurulu‘nun gündemine girdi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, sosyal tesis ve gazinoların özel sektöre kiralanmasının önünü açacak düzenlemeye ilişkinteklifinin 22 ve 32’nci maddelerine göre, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı vardiya yatakhaneleri, gazinolar, kantinler ve sosyal tesisler ile özel,ve kış eğitim merkezlerinin tamamı, bir kısmı ya da bazı şubeleri özelveya şirketlere kiraya verilebilecek.

Sıradaki Haberi Oku  Erdoğandan vatandaşa çağrı: Doları bırakın, TLye geçin

Böylece askeri birliklerin içinde ya da dışında bulunan ve sadece askeri personelin yararlanabildiği bu yerler, kiralama yetkisi verilenya da şirketler tarafından işletilip kazanç elde edilen yerlere dönüşecek.

GELİRİN BİR BÖLÜMÜ BÜTÇEYE GÖNDERİLECEK

Mevcut düzenlemede bu yerlerin komutanlıklar tarafından kurulacağı hükmü yer alırken işletmesinin kiralanabileceğine yönelik birbulunmuyordu.

Teklife göre, kiralamadan elde edilecek gelirlerin tamamına yakını komutanlıklara aktarılırken, bir bölümü de bütçeye gönderilecek. Tesislerden yararlanacak tüm askeri ve sivil personelden üye aidatı ve kart ücreti alınacak.

CHP’DEN ELEŞTİRİ

Düzenlemeyetepki gösteren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, böyle bir maddeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek itiraz etti. Milletvekillerine verilen bilgi notunda, ‘buralarda er, erbaş sayısının az olmasından, erlerin artık askerlik yapmamasından kaynaklı müşteri bulamamaktan’ bahsedildiğini belirten Öztunç, “Sanki gazinolara er gidiyordu. ‘Bu komutanlıkların Akdeniz’de, Ege’de çok güzel yerleri var. Yer de kalmadı, bütün kuşlar bitti,leyleğe geldi. Bunu kabul edemeyiz” dedi.

Sıradaki Haberi Oku  Her şeyi devletten beklememek lazım sözünün en güzel örneği Giresunda gerçekleşti