Ekonomi

ABDde piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor

Oluşturulması 20süren ve buzdolabında bozulmadan birkalabileceği belirtilen yeni bir elma türü Pazar günü ABD’de piyasaya sürüldü.

Cosmic Crisp (Kozmik Kıtır) adı verilen elma türü, Honeycrisp ve Enterprise türü elmaların melezlenmesiyle elde edildi. Washington Devlet Üniversitesi’nde ilk olarak 1997’de üretilen elmanın piyasaya sürülebilir hale getirilmesi için bugüne kadar 10 milyon dolar harcandı. Meyvenin sulu, kıtır veolduğu söyleniyor.

“10-12 AY TAZE KALABİLİYOR”

Elmanın oluşturulma sürecinin liderlerinden Kate Evans, “Bu çok kıtır, görece sert, tatlılık ve mayhoşluk dengesi iyi ve çok sulu bir elma” diyor. Evans, elmanın dışının kararmasının uzunaldığını, buzdolabında 10 – 12 ay arası taze kalabildiğini belirtiyor.

ŞİMDİLİK SADECE ABD’DE EKİLEBİLİYOR

Bugüne kadar 12 milyon Cosmic Crisp ağacı ekildi. Üniversitenin sıkı lisanslama politikası nedeniyle elma ağaçları şimdilik sadece Washington’da ekilebiliyor.

Sıradaki Haberi Oku  Merkez Bankası. Döviz kuru oynaklıkları azaldı, faizler belirgin olarak geriledi

Oluşturulma sürecinde WA38 adıyla bilinen bu elmaya, koyu kızıl kabuğu üzerinde küçüklekeler barındırmasının gökyüzünü anımsatması nedeniyle Kozmik Kıtır adı takıldı.

Washington ABD’de enelmanın yetiştirildiği eyalet. Elma ABD’de muzun ardından en popüler ikinci meyve.

Haber Videosu

: ABD’de piyasaya sürülen yeni elma türü, buzdolabında 12 ay taze kalıyor