Ekonomi

12 mango ağacından 45 bin lira para kazandı

Antalya‘nın Gazipaşa ilçesinde, 7önce muz bahçesi içerisineamaçlı mango fidanı dikimi yapan Hamdi Tekin, buhasadını yaptığı 12 ağaçtan 2 bin mango meyve elde edip, 45 bin lira gelir sağladı.

Gazipaşa’nın Zeytinada Mahallesi’nde muz üreticiliği yapan Hamdi Tekin, 7önce muz bahçesinin içerisineamaçlı 12 mango fidanı dikti. 3içerisinde mango hasadına başlayan Tekin, ilk yıllarda 30 meyve elde etti. Hamdi Tekin’in ağaçları büyüdükçe verdiği meyve sayısı da arttı. Tekin, bu12 mango ağacından, 2 bin meyve hasadı yaptı. Mangoları, kilosu 40 liradan toptan satan Hamdi Tekin, 12 mango ağacından yaklaşık 45 bin lira gelir elde etti.

“EKİLMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM”

Muz ve mango üreticisi Hamdi Tekin, “Muz üreticisiyim. 10 dekar muz bahçem var. Ek gelir kaynağı olarak 7önce mango üretimine geçtik. Ağaç, bu bölgeyi sevdi. İklimini tutturduk. Ben çiftçi arkadaşlara bu meyveyi ekmesini tavsiye ediyorum. Çok güzel bir gelir kaynağı. Yöremizdenesle bırakacağımız bir miras.”

Sıradaki Haberi Oku  ABDli fast-food devi Burger King, KKTCde Rum ambargosunu deldi

12 AĞAÇTAN 45 BİN LİRA

Mangonun kilo fiyatının muzdan katbekatolduğunu vurgulayan Hamdi Tekin, “Muzun kilosu 4 lira, mangonun kilosu 40 lira. Arada büyükvar. Bunu değerlendirmemiz lazım. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan özellikle destek bekliyoruz. Çiftçiler için, mangonun çoğalması için. Bir ağaçtan 4 bin lirakazandım. 12 ağaçtan45 bin lira kazandım. Bu mango altın yumurtlayan bir ağaç. Bunun değerini bilelim çiftçiler olarak.”

Haber Videosu

: 12 mango ağacından 45 bin lirakazandı