Borsa

E-ticarete Talep Büyüyor

E-ticaret günümüz ticaret araçlarının en kuvvetlesi. Pek çok reel mağaza, cadde mağazalarını bile kapatarak e-ticarete yönleniyor. Örneğin Türkiye’nin en büyük tekstil parakendecilerinden LC Waikiki yakın zamanda cadde mağazalarını kapatarak ağırlığını alışveriş merkezlerine ve e-ticarete verdi. Pandeminin başlamasıyla birlikte e-ticarete yatırım yapmanın önemi anlaşılmış oldu. Bu noktada geç kaldığınızı düşünebilirsiniz ancak kesinlikle öyle düşünmeyin. Pazarın bir yere yönlenmesi o pazara girmek için doğru zaman demektir. Şöyle düşünün reel sektörde rakiplerinizin küçük bir kısmı daha önceden başka bir ticaret lokaline taşınmış olabilir. Orası değerlenmeye başladığı zaman rekabetten korkmak yerine belki bir süre olsun daha fazla efor gösterip o yeni lokasyonda tutunmak için emek göstermek atıl durmaktan çok daha mantıklı olacaktır. Yazımızın devamında e-ticaretin geleceğini irdelemeye devam edeceğiz.

Sıradaki Haberi Oku  Arz Ne Demektir? Halka Arz Ne Anlama Gelir?

Pandemi Bitince Ne Olacak?

Modern dünyanın global olarak yaşadığı ilk salgın covid-19 salgını. Henüz aşı bulunamadı. Ülkemiz bu mücadeleyi çok iyi bir şekilde verse de genel olarak pandeminin ne zaman son bulacağı bilinmiyor. Bu durum tüm yatırımların ve işlerin güvenilir limanlara taşınması refleksini doğruyor. Günümüz en güvenli limanı olarak da dijital dünya gözüküyor. Yıllardır yapılan projeksiyonlarda ticaretten eğitime pek çok kolun dijital dünyaya taşınacağı zaten ön görülüyordu. Ancak pandemi bu süreçleri hızlandırdı. Projeksiyonlar, yönelimler dijitalleşme trendine sahip olduğu için korona virüs salgını bitince de online dünyaya yöneliş son hız devam edecek. Şimdiden bile pandemi öncesi dönem eski dünya günleri olarak adlandırılmakta. Tüm bu sebeplerden dolayı, dijitale yapılacak yatırımı bir pandemi yatırımı olarak görmek büyük hata olur. Dijitale yapılacak yatırım, işinizin geleceğine yapılacak yatırım olacaktır.

Sıradaki Haberi Oku  Yurtdışı Kaynaklı En Güçlü Forex Şirketleri Hangisidir?  

Yükselişte Olan Sektörler

Her dönemin kendine ait yükseliş ve düşüş yaşayan sektörleri vardır. Örneğin kafe, restoran gibi sektörler pandemi sürecinde çok zorlanmaktadır. Ancak online eğitim, online görüşme, e-ticaret gibi alanlar büyük yükselişler yaşamıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yükseliş yaşayan sektörler, salgın sonrası dönemde de ivmelerini koruyacaklardır. Yatırımlarınızı bu alanlarda gerçekleştirebilirsiniz. Geleceği ön görmek tam manasıyla mümkün olmasa da ipuçlarını yakalayarak doğru hamleler yapmak her zaman için mümkün.

Kaynak : https://www.keyodigital.com/