Bist 100 Hisseleri Nedir? Ne Anlama Gelir?

BIST, Borsa İstanbul anlamına gelir. Hisse senetlerinin işlem gördüğü İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası’nın (İAB) birleşmesiyle oluşturulmuştur. Borsa İstanbul Pay Piyasası ana endeksi olarak Bist 100 hisseleri kullanılmaktadır. Borsa İstanbul piyasasında işlem gören en yüksek piyasa değeri ve işlem hacmine sahip 100 adet hissenin müşterek performansını ölçmek için kurulmuştur. Hisse senetleri, fiili dolaşımda bulunan payların piyasa değeri ve günlük ortalama işlem hacmine göre azalan sırada sıralanır. Her iki sıralamada da üst sıralarda yer alanlar endekse dahil edilir. Periyodik değişiklikler, ilgili endeks dönemi başlamadan en az 10 gün önce ilan edilir. Hisselerini ilk kez halka arz edecek şirketler, sermaye piyasası kurulunun izniyle hisse senetlerini aracı kurumlar aracılığıyla satmaktadır. Satış sonrası işlemler Bist üzerinden yapılır.

Sıradaki Haberi Oku  Her Çeşit Hobi Malzemesi

Bist 100 Endeksi Nedir?

Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, yeni adıyla Borsa İstanbulda işlem gören 300 üzerindeki şirketin içerisinde işlem hacmi, halka açıklığı, piyasa değeri gibi değişik kriterlere göre hesap edilmiş en değerli 100 şirketten değişik hesaplama yöntemlerine göre hesaplanıp çıkaran bir endekstir. Bu 100 şirketin fiyat hesaplamalarına göre oluşan endeks ile piyasanın iyi derecede yükseldiğini ya da kötü derecede düştüğü hesap etmeye çalışılır. 100 endeksinde oluşan şirketler sabit değildir, değişebilir. Kriterlere uymayan şirket Bist 100 endeksinden çıkar, kriterleri edinen şirket endekse dahil olur. Zaman zaman bunlar değişebilir.
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri yılda 4 kez gözden geçirilerek Bist 100 endeksine dahil edilecek paylar belirlenir. Bu seçim işlemi Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler, gayrimenkul yatırım ortakları ve Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören girişim sermayesi yatırım ortakları payları arasından yapılır. Her iki sıralamada da üst sıralarda yer alan hisse senetleri, endekse dahil edilerek fiili dolaşımdaki paylara (FDP), piyasa değerine ve günlük ortalama işlem hacmine göre yukarıdan aşağıya sıralanır. Periyodik değişiklikler, ilgili endeks dönemi başlamadan en az 10 gün önce ilan edilir. Bist 100 endeksine dahil edilecek şirket payları sadece A ve B grubu paylardan seçilir. Diğer bir deyişle, C ve D grupları Bist 100’e dahil değildir. C ve D grubu paylar, A ve B gruplarına göre daha fazla risk taşımaktadır. Bist 100 endeksi yılda 4 kere olmak üzere 3 ayda bir yeniden belirlenir. BIST 100 endeksi ilk seans ve ikinci seans kapanışı için ayrı ayrı yayınlanmasına rağmen günlük değer ikinci seans kapanışı olarak alınır.
Giderek daha fazla insanın yatırım yapmaya başladığı borsada insanların bu tür bilgileri öğrenmesi son derece önemlidir. Bist 100 endeksinde birinci ve ikinci seanslar ayrı ayrı raporlanmaktadır. Ancak insanların temel aldığı değerler Bist 100 ikinci seanslardır. Aynı zamanda İstanbul borsası denilince akla her zaman diğer endeksler yerine Bist 100 endeksi gelmektedir.
Borsada para kazanmak için insanların bazı temel bilgileri en iyi şekilde öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Bist 100 gibi temel dizinler de insanların öğrenmesi gereken bilgiler arasındadır. Böylelikle borsa çok daha bilinçli ve doğru bir şekilde takip edilmekte ve bireylere kazanç sağlamaya devam etmektedir. Yatırımcısının yüzünü güldürmede birçok avantaj sağlayan Bist 100 endeksi, yatırım araçları, kar marjı yüksek değer kazanma platformları olarak farklı olanaklara sahiptir. Sizler de bu fırsatlardan yararlanabilmek adına iyi araştırmalar yapmalı ve bilgi edinmelisiniz.

Sıradaki Haberi Oku  Zirve Açılış Organizasyonu